Diagnóza

KANDIDÓZA

“Vaginálna kandidóza postihla už viac ako 3/4 slovenských dospievajúcich dievčat a žien. Z nich viac, ako polovica už zažila opakovaný výskyt a to niekoľkokrát.”

Vaginálna kandidóza známa aj ako kvasinková infekcia je spôsobená premnožením húb kvasinkového charakteru vo vagíne – predovšetkým Candida albicans. Ochorenie vzniká narušením rovnováhy mikroorganizmov pošvovej sliznice a kandidy začnú prevládať.Faktory a príčiny, ktoré môžu rovnováhu vagíny narušiť :

  • užívanie ústnych alebo vaginálnych antibiotík
  • užívanie antikoncepcie
  • hormonálne zmeny
  • tehotenstvo
  • stres
  • choroba diabetes melitus – cukrovka
  • nevhodné oblečenie – tesné oblečenie, ktoré neprepúšťa vzduch
  • obezita
  • lieky, ktoré oslabujú imunitu
  • používanie hygienických tampónov aj mimo menštruácie
  • návšteva termálnych kupalísk, bazénov a ostatné

Kvasinková infekcia je chorobou, ktorá je spojená najmä s rozmnožovacími orgánmi ženy a rozmnožovaním. Prepuknutie poodporujú hlavne hormóny, pretože kvasinky potrebujú pre svoj rast cukor a sú závislé aj od celkového hormonálneho stavu ženy.

Najčastejšie symptómy kandidózy :

  • patria vaginálne bolesti, podráždenie sliznive, pocit pálenia a začervenanie
  • bolesti počas pohlavného styku a močenia
  • vaginálny výtok, ktorý je, ako makkä tvarohová hmota bez zápachu

Priebeh vaginálnej kandidózy vo viacerých štádiách :
Prvé štádium – dochádza k prejavom infekcie, aj keď sa kvasinky nachádzajú v organizme nemajú vhodné podmienky na vyvolanie infekcie v tele. Môžu byť v tráviacej sústave, ale aj na povrchu slizníc, ale neprichádza k prejavom až do momentu oslabenia imunity organizmu.

Druhé štádium – na základe faktorov a zmien, ktoré sú vhodné pre vytvorenie vhodného prostredia pre kandidu, sa začnú prjavovať prvé príznaky kvasinkovej infekcie. Prejavy závisia od miesta vzniku infekcie – intímna oblasť pohlavných orgánov, močové ústrojenstvo, alebo aj ústna dutina. Prejavy začnú na týchto miestach.

Tretie štádium – premnožené kvasinky sa dostávajú krvným obehom do ďalších časti organizmu. Ako prvé napádajú kožu, sliznice, ale aj vnútorné orgány.
Štvrté štádium – vzniká roztrúsená alebo systémová kandidóza. Vznikajú infekčné ložiská vo vnútorných orgánoch. Toto štádium je zriedkavé a obvykle je infekcia vyliečená skôr.

Najlepší spôsob, ako predísť vaginálnej kandidóze je dbať na hygienu, zdravo a pestro sa stravovať a sledovať svoju hmotnosť.

Ďalšie faktory, ktoré môžete robiť, ako prevenciu proti kvasinkám :

Správny výber intímnej kozmetiky – vyberajte starostlivo kozmetiku na vašu hygienu.

Epigen produkty sú vhodné v každej fáze. Sú nielen prevenciou pred kvasinkovou infekciou, ale aj rýchlym pomocníkom pri prejavoch kvasiniek. Udržujú rovnováhu vnútorného prostredia.

Stres – venujte čas sebe a svojmu telu. Relaxujte, cvičte a odbúrajte váš náročný denný režim.

Spodné prádlo – by malo byť vzdušné a nedráždivé na sliznicu intímnych častí.

Jedálniček – vyhýbajte sa sladkému, alebo ho obmedzte na určité obdobie.

Zdravie – venujte sa svojej imunite, doplňte ho o pravidelný prísun vitamínov. Ak by bolo potrebné užívať antibiotiká radšej sa im vyhnite!

Sexuálne aktivity – k podráždeniu vagíny môže prísť počas pohlavného styku, kedy je potrebné zmierniť podráždenie používaním lubrikantov, ktoré sú rozpustné vo vode.

EPIGEN patrí medzi intímnu dennú starostlivosť, ktorú gynekológovia odporúčajú nielen ako prevenciu proti kvasinkovej infekcii, ale aj pri prvých prejavoch kandidy.