Diagnóza

KONDYLÓMY

“Genitálne bradavice, nazývané tiež aj kondylómy, sú veľmi nákazlivou sexuálne prenosnou chorobou. Približne 80% nakazených je vo veku 17-33 rokov. ”

Kondylómy sú spôsobené vírusom, ktorý poznáme pod názvom HPV alebo papilomavírus. Tento typ vírusu sa šíri z jednej osoby na druhú len sexuálnym kontaktom, v oblastiach vagíny, penisu, anusu a úst. Nie každý, kto príde do styku s HPV infekciou a genitálnymi bradavicami sa aj nakazí!

Väčšia pravedpodobnosť, že sa nakazíte kondylómami a budete ich šíriť ďalej je v prípade :
– ak máte viac sexuálnych partnerov
– ak nemáte informáciu, že osoba, s ktorou ste mali sex, mala alebo nemala sexuálne prenosnú infekciu
– ak ste sa sexuálne aktívnym stali v nízkom veku
– ak máte vírusovú infekciu ako napr. Herpes vírus a žijete v strese
– ak máte oslabenú imunitu kvôli chorobe alebo liekom
– ak ste tehotná
– ak pijete alkohol a fajčíte

Inkubačná doba je 6 týždňov až 8 mesiacov, ale nositeľom môžete byť dlhšie, aj keď sa nevyskytli prejavy prejavy genitálnych bradavíc.
Kondylómy môžu byť veľmi malej veľkosti, že nemusia byť viditeľné hneď pri prvých prejavoch. Liečba môže odstrániť genitálne bradavice, ale nevylieči ich príčinu, teda HPV vírus, ktorý je v organizme. Môžu sa objavovať opakovane, čo je v 50-70% prípadov.

Genitálne bradavice sú mäkké nezhubné a infekčné tkaninové výrastky na koži a najmä na sliznici genitálii. Postupne povrch bradavíc sa vyhladí, praskne a začne mokvať. Vzniknú väčšie zhluky bradavíc, ktoré prenikajú aj do hĺbky. Sú nebolestivé, ale môžu svrbieť a pri pohlavnom styku aj krvácať. Kondylómy je možnosť porovnať ku karfiolu.

U žien sa nachádzajú :
– vo vnútri vagíny alebo anusu
– mimo vagíny, anu alebo na koži v okolí genitálii
– na hrdle maternice

U mužov sa môžu nachádzať :
– na penise a miešku
– v oblasti slabín
– vo vnútri alebo v okolí anu

Genitálne bradavice sa tiež môžu vyskytnúť na perách, v ústach, na jazyku alebo v krku.
Iné prejavy môžu byť aj zvýšená vlhkosť genitálu v okolí bradvíc, svrbenie genitálií, vyginálny výtok, krvácanie u žien po sexuálnom styku.

Vznik a fungovanie vírusu v tele :
Nakazenie vírusom – priamym sexuálnym stykom už s nakazenou osobou. Vírus sa dostáva do tela a do buniek organizmu.
Vytvorenie vhodných podmienok – ak v organizme príde k vytvoreniu vhodných podmienok a prostredia – dochádza k vzniku bradavíc. Napríklad oslabenie imunity stresom.
Prvé prejavy – na začiatku sú bradavice menšie, sploštené a v menšom počte vo vonkajšej časti genitálii. Začnú sa viac rozmnožovať.
Neliečenie vírusu – reprodukcia bradavíc má vysokú intenzitu replikácie, kedy v prípade neliečenia dochádza k ešte väčšiemu rozmnoženiu a prenikajú aj do vnútra pohlavných orgánov.

HPV vírus genitálnych bradavíc je potrebné konzultovať a liečiť medicínskou liečbou. Je potreba toto ochorenie brať vážne nakoľko môže vážne narušiť zdravotný stav najmä pohlavných orgánov.

Preventívne opatrenia voči kondylómom :
– sexuálny styk – použitie bariérovej antikoncepcie napr. kondómu, ktorý znižuje riziko prenosu
– striedanie partnerov – veľkým rizikom je časté striedanie partnerov
– očkovanie – možnosť dať sa zaočkovať HPV vakcínou
– posilnenie imunity – všeobecné posilnenie imunity
– správna intímna hygiena – je potreba sa o postihnuté intímne partie pravidelne starať – produkty EPIGEN sú určené na starostlivosť o intímne partie, ktoré sú postihnuté genitálnymi bradavicami.

EPIGEN patrí medzi intímnu dennú starostlivosť, ktorú gynekológovia odporúčajú nielen ako prevenciu proti intímnych chorobám, ale aj pri prvých prejavoch a nakazeniu genitálnymi bradavicami.