Blog

Medzi nami “dievčatami” : Nie všetko je o hygiene!

Starostlivosť o intímne partie nie je len správnej hygiene, kozmetike, ale aj o životnom štýle a o potravinách, ktoré konzumujeme. Aj vaše intimita dokáže oceniť dobré jedlo a naopak potraviny, ktoré im škodia. Správny výber jedla pomáha nielen správnemu fungovaniu metabolizmu, ale aj ženským orgánom bojovať proti infekciám a správne fungovať. 

Ktorým potravinám sa vyhýbať a ktorým nie?

 

Gynekológovia odporúčajú zaradiť do jedálnička toto :

Voda

Podporuje nielen našu energiu, krvný obeh, ale má aj veľmi pozitívny efekt na intímne partie. Okrem týchto pozitív prináša mnoho ďalších plusov, ako krásna pleť.

Pri dehydratácii môže pokožka intímnych partii svrbieť a byť suchá. Pri škriabaní sa zvyšuje riziko zavädenia infekcie. Dostatok tekutín počas dňa pomáha aj vyplaviť čakajúce škodlivé baktérie ešte predtým, ako začnú škodiť.

 

Zázvor

Poznáme ho najmä ako “rýchloliek” pri prechladnutí a prevencia pred chrípkou. Ale jeho zázračné účinky pomáhajú zmierniť aj menštruačné kŕče. Je rovnako účinný ako ružová tabletka – ibuprofén! Okrem toho má aj protizápalové účinky, ktoré tiež chránia organizmus pred infekciami a baktériami.

Prírodný jogurt

Na stabilitu a udržiavanie kyslého pH, ktoré je medzi 3,5 až 4,5 stupňa, pretože všetko okolo nás vplýva na zmenu pH – stres, cvičenie, zlá strava.

Jogurt je probiotikum, ktoré udržiava optimálne pH ženskej vagíny. Jogurt môžeme doplniť alebo nahradiť aj kyslou kapustou, kimchi alebo kefírom.

 

Koncentrovaná brusnicová šťava

Všade samé brusnice – určite ste ich zachytili najmä v reklamách, ako pomoc proti zápalu močových ciest. ženy, ktoré často trpia zápalom močových ciest vedia, že sa infekcia veľmi ľahko dostane aj do vagíny.

Čistý brusnicový koktail je plný cukru, preto sa odporúča koncentrovaná brusnicová šťava alebo užívať výživové doplnky z brusníc bez prídavných látok.

Brusnice obsahujú zlúčeninu proantokyanidíny, ktoré zvyšujú odolnosť močových ciest proti baktériám.

 

Sója

Čaro sóje pre ženy je v obsahovej zložke izoflavóny, ktorý napodobňuje estrogén.

Niektorí odborníci nazančujú, že rastlinný estrogén môže mať podobný účinok ako estrogén, ktorý žena prirodzene produkuje. Užívaním v jedálničku ženy dokáže eliminovať suchosť, ktorá môže byť spôsobená hormonálnymi zmenami.

 

Toto NIE!

Podporiť intímne zdravie je  veľmi jednoduché vyhnúť a obmedziť najmä príjem cukru, bielej múky a alkoholu. Cukor a sladkosti podporujú kvasinky a vznik infekcií.

Alkohol organizmus aj dehydruje, ale obsahuje aj prázdne kalórie a veľa cukru, čo nepriznivo pôsobí na celkové zdravie a intímne partie.