“Vaginálna mykóza je civilizačných ochorením, ktoré potrápilo aspoň raz v živote 75% slovenských žien. ”
Mykotické ochorenia sú najmä spôsobené plesňami a netýkajú sa len u žien, ale aj mužov.
Najčastejšie počujeme o mykóze nôh a nechtov, ale medzi najrozšírenejšie patrí vaginálna mykóza u žien. Hlavný dôvod, prečo znepríjemňuje život je znížená imunita v tele. Objavuje sa najmä na tkanivách, koži a slizniciach. Mykóza môže byť povrchová alebo systémová.
Prejavy, priebeh a typy mykózy :
- viac ako polovica prípadov mykózy sa prejavuje miernymi prejavmi – svrbenie, pálenie až rezanie, výtok, podráždenie a začervenanie sliznice
- vážnejšie formy mykózy sú sprevádzané začervenaním kože, popraskaním alebo olupovaním, zvýšenou teplotou a v neposlednom rade aj vznikom zápalu v organizme
- mykóza sa veľmi jednoducho prenáša a patrí medzi infekčné ochorenia
Najčastejšie faktory pre vznik mykózy:
Zníženie imunity – najčastejším faktorom pre vznik mykózy je znížená prírodzená obranyschopnosť organizmu. Zníženie imunity môže byť lokálne, alebo aj celkové. Toto vo väčšine prípadov hlavným faktorom na opakovanie mykózy v organizme.
Kožné poranenia – týka sa najmä mykózy nôh a medzi prstami, kedy je rizikom poranenie kože. Vzniká ideálne prostredie s oslabeným tkanivom, kde môže vzniknúť mykotická infekcia.
Nesprávna hygiena – rizikovým faktorom pre ženy je slabá alebo nesprávna hygiena intimných častí tela. Najmä nesprávny výber intímnej kozmetiky na dennú starostlivosť, nadmerná vlhkosť, ktorá je ideálnym prostredím pre huby a plesne, ale aj nosenie nevhodnej spodnej bielizne.
Používanie liekov – pri užívaní niektorých liekov najmä antibiotík je zvýšené riziko vzniku infekcie hubami a plesňami.
Iné podnety – zvýšené riziko vzniku mykózy môže byť ovplyvnené aj zdravotným stavom – napríklad v prípade metabolických ochorení ako je diabetes mellitus, alebo môže infekvcia súvisieť aj s niektorými nádormi v
Prevencia pred mykózou, nie je jednoduchá, ale hlavným faktorom sú správne hygienické návyky a najmä výber správnej kozmetiky na dennú intímnu hygienu.
Možnosti, ktoré vám vedia s mykózou pomôcť :
- Zvýšenie imunity – zlepšenie životosprávy, obmedzenie alkoholu a fajčenia, príjem cukru, kávy, čaju a čokolády. Jedálniček treba doplniť o zeleninu a ovocie, ktoré obsahujú najmä vitamín C a D.
- Intímna starostlivosť a hygiena – je potreba dôkladne vybrať kozmetiku na denné použitie. Vyberať najmä tie, ktoré sú určené na používanie a vedia preventívne pomôcť s prejavmi mykózy počas celého roka. Produktová rada EPIGEN je určená na dennú starostlivosť intímnych častí pre dospievajúce dievčatá a ženy, tehotné a dojčiace ženy.
- Obmedzenie rizík – v prípade mykózy je dôležité vyhýbať sa a nevyhľadávať prostredie vhodné pre vznik mykózy. Najlepším prostredím pre huby a plesne sú verejné kupaliská, bazény, sauny, ale aj prírodné jazerá a v neposlednom rade aj sexuálne aktivity.
EPIGEN patrí medzi intímnu dennú starostlivosť, ktorú gynekológovia odporúčajú nielen ako prevenciu proti mykóze, ale aj na bežné prejavy mykózy a iné infekcie.